2016. Március 6.
Március 6-án, a HM Hadtörténeti Intézet a Múzeum Dísztermében mutatta be új, témájában egyedülálló könyvét. A könyv szerkesztője Prof. Dr. Turcsányi Károly DSc nyugalmazott mérnök ezredes, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem emeritus professzora, a Magyar Professzorok Nemzetközi Szövetségének elnökségi tagja.
A könyvbemutatón Turcsányi professzor ismertette azt az előkészítő kutató munkát, amelynek eredményeként megszületett a hiánypótlónak tekinthető jelentős mű. Az anyaggyűjtés 8 évvel ezelőtt indult s közel 3 éves intenzív kutató munka alapján készült el.
A 414 oldalas könyv mintegy 200 év haderőszervezését és fegyvergyártását mutatja be – brit, francia, orosz, osztrák valamint porosz térségek vonatkozásában. A harminc éves háborútól (1618-1648) az amerikai polgárháborúig (1861-1865) terjedő időszakot fogja át.
A könyv rendkívül gazdag kutatási tényanyagra épül, számomra igazi kellemes meglepetést – a szakmai tudományos vonatkozásokon túl – a téma feldolgozásának komplexitása jelentette. A haderő szervezési és fegyvergyártási kérdések vizsgálatán túlmenően hiteles és értékes társadalmi és gazdasági korrajzot kapunk, tanúi lehetünk a vizsgált 200 év tudományos technikai fejlődése főbb trendjeinek. A hadiipar, a haditechnika mindenkor húzó ágazata a technikai fejlődésnek, ez a tény több vonatkozásban is megjelenik. Külön részben tárgyalják a szerzők a stratégiai fontosságú térségek (Rajna térség és Németalföld, a Balti tenger és a Fekete tenger térsége, a Földközi tenger térsége valamint a gyarmatvilág) főbb konfliktusforrásait.
Ugyanígy kiemelten jelenik meg a műszaki és technológiai fejlődés, a vasgyártás, a szén forradalma, a gőzgép megjelenése, a puskapor és salétromgyártás, stb.
Turcsányi professzor és szerzőtársai olyan hiánypótló szakkönyvet készítettek, amely a speciális szakmai érdeklődésen túlmenően az érdeklődők széles körének nyújt kellemes olvasási élményt. Jó példa ez a könyv arra, hogy hogyan lehet egy speciális szakmai kérdéskört széles érdeklődést kiváltó tág horizontra bővíteni.
Jó szívvel ajánlom professzortáraimnak a könyv elolvasását, a szerkesztő-szerzőnek, Turcsányi professzor úrnak pedig szívből gratulálok.
(A könyv a Hadtörténeti Intézet és Múzeum gondozásában, a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jelent meg.)
– az MPNSZ elnöke
—————————————————————————————————————-
2015. március 26.
Szakterületi munkáink (szelekció):
Dr. Besenyei Lajos: “Az életen át tartó tanulásról…”, CEO konferencia, Budapest, 2008.
Dr. Balázs Béla: “A fizikusok tovatűnő Szent Grálja: a ´világképlet´”, Fizikai Szemle, febr. 2007.
Dr. Balázs Béla: “Anyag, tudat, Univerzum” – Előadás a MANRÉZA Konferencián, 2008.
Dr. Balázs Béla: “Time Travel?!” In: INFORMATIKA, Vol. 2. 2010.
Dr. Turchany Guy: “A fenntartható fejlődés: mítosz vagy valóság?”
Dr. Turchany Guy: “A személy, a régió és a föderalizmus”
Dr. Turchany Guy: “Az európai gondolat születése”
Dr. Turchany Guy: Manifeste Humaniste d’Anticrise. Revue d’Economie Politique19 avril 2008
Dr. Turchany Guy: La fin des “bâtiments-tours”. Edition Avivre 4 février 2009
Guy Turchany at al. : Le Développement durable : mythe ou réalite ? La revue Aster 26 mai 2007